LyricFind Logo
LyricFind Logo
Profile image icon
Swedish Radio Symphony Orchestra
Songs
Du gamla, du fria
Du gamla, du friaTraditional, Swedish Radio Symphony Orchestra, Swedish Radio Choir and Stig Westerberg

1:33

Efter Regnet
Efter RegnetBenny Andersson, Tommy Körberg, Karin Glenmark, Swedish Radio Symphony Orchestra and Orsa Spelmän

Klinga Mina Klockor

3:03

Förklädd gud, Op. 24: Vem spelar på en pipa en låt av gryningsluft
Förklädd gud, Op. 24: Vem spelar på en pipa en låt av gryningsluftMark Levengood, Swedish Radio Symphony Orchestra, Charlotta Larsson, Enskede Kammarkor, Eva Karpe and Gunnar Birgersson

3:36

Det är ett Yndigt Land
Det är ett Yndigt LandHans Ernst Krøyer, Swedish Radio Symphony Orchestra, Michael Schønwandt and Radio Chorus

3:13

I Firenze: XI. Ännu ett ord, Stefano, jag er ber
I Firenze: XI. Ännu ett ord, Stefano, jag er berFrederik Zetterstrom, Swedish Radio Symphony Orchestra, Joel Annmo, Susanna Andersson and Sveriges Radiokören

5:31

I Firenze: IX. Som ingen hyra än jag fått
I Firenze: IX. Som ingen hyra än jag fåttFrederik Zetterstrom, Swedish Radio Symphony Orchestra, Joel Annmo, Susanna Andersson, Sveriges Radiokören and Marcus Jupither

4:45

I Firenze: IV. O ja, nu tavlan färdig är
I Firenze: IV. O ja, nu tavlan färdig ärFredrik Zetterstrom, Swedish Radio Symphony Orchestra, Joel Annmo, Susanna Andersson and Sveriges Radiokören

5:45

I Firenze: X. Mitt herrskap, om ni veta vill
I Firenze: X. Mitt herrskap, om ni veta villFrederik Zetterstrom, Swedish Radio Symphony Orchestra, Joel Annmo, Susanna Andersson, Torbjorn Lillieqvist, Sveriges Radiokören and Niklas Bjorling

6:18

Cantata
CantataBjorn Gafvert, Michael Engström, Swedish Radio Symphony Orchestra, Jenny Ohlson Akre and Sveriges Radiokören

8:20

I Firenze: VI. O, fagra barn, du som mitt hjärta tog
I Firenze: VI. O, fagra barn, du som mitt hjärta togFrederik Zetterstrom, Swedish Radio Symphony Orchestra, Joel Annmo and Susanna Andersson

1:52

I Firenze: VIII. Signor, signor
I Firenze: VIII. Signor, signorFredrik Zetterstrom, Swedish Radio Symphony Orchestra, Joel Annmo and Marcus Jupither

4:58

I Firenze: III. En sådan bikt man aldrig glömmer
I Firenze: III. En sådan bikt man aldrig glömmerJoel Annmo, Swedish Radio Symphony Orchestra and Susanna Andersson

4:30

Förklädd gud, Op. 24: Vad faller över träden
Förklädd gud, Op. 24: Vad faller över trädenMark Levengood, Swedish Radio Symphony Orchestra, Charlotta Larsson, Enskede Kammarkor, Eva Karpe and Gunnar Birgersson

3:52

I Firenze: I. Overture
I Firenze: I. OvertureJoel Annmo, Swedish Radio Symphony Orchestra and Susanna Andersson

3:50

I Firenze: II. Tror ni en kvinna så lätt kan glömma
I Firenze: II. Tror ni en kvinna så lätt kan glömmaSusanna Andersson and Swedish Radio Symphony Orchestra

2:18

I Firenze: V. Min fru, nu jag är på det klara
I Firenze: V. Min fru, nu jag är på det klaraFredrik Zetterstrom, Swedish Radio Symphony Orchestra, Joel Annmo and Susanna Andersson

4:49

Välsignelse följer i gudarnas spår
Välsignelse följer i gudarnas spårMark Levengood, Swedish Radio Symphony Orchestra, Charlotta Larsson, Enskede Kammarkor, Eva Karpe and Gunnar Birgersson

4:41

Förklädd gud, Op. 24: Än vandra gudar över denna jord
Förklädd gud, Op. 24: Än vandra gudar över denna jordMark Levengood, Swedish Radio Symphony Orchestra, Charlotta Larsson, Enskede Kammarkor, Eva Karpe and Gunnar Birgersson

2:26